Børnecykelløb ved hallen bringer fart og glæde til Farsø

dato

Lørdag den 23. august 2025 inviteres børn i Farsø til en sjov formiddag på kilometerstien ved hallen til det årlige børnecykelløb.

Alle cykelglade børn i Farsø og omegn kan se frem til en aktiv og spændende dag, når børnecykelløbet ruller af stablen. Arrangørerne Anders Larsen og Lasse Tollestrup har igen i år sørget for, at der er noget for enhver smag og fart, når børnene udfordrer sig selv på den populære kilometersti ved hallen.

Arrangementet er indrettet som en uformel konkurrence, hvor børnene har fire timer til at cykle så langt som muligt. Der er god plads til både at sætte personlige rekorder og have det sjovt i fællesskab med vennerne. Undervejs sørger arrangørerne for, at alle deltagere kan få lidt at forfriske sig med, så energien kan holdes oppe gennem hele formiddagen.

Denne cykeldag er en fantastisk mulighed for børn til at nyde den friske luft og motionere i trygge rammer. Forældre og familiemedlemmer opfordres også til at komme ud og heppe på de små cyklister. Det er ligeledes en lejlighed for lokalsamfundet at samles og nyde en aktiv dag sammen.

For dem, der er interesseret i at deltage, er praktisk information som følger:

Praktisk information:

  • Dato: Lørdag 23. august 2025
  • Tid: Formiddag
  • Sted: Kilometerstien ved hallen, Farsø
  • Arrangør: Anders Larsen og Lasse Tollestrup
  • Link: Læs mere om arrangementet her
Kilde: Anders Larsen