I den kommende uge kan du i Farsø nyde en fortællerrig byvandring med fokus på byens berømte forfattere, tage på en spændende fossiljagt ved Ertebølle og opleve livet som FDF'er i Vester Hornum. Uanset om du er historieinteresseret, fossiljæger eller søger fællesskab for unge, er der noget for dig.
Tirsdag kan du deltage i en byvandring, der starter ved Farsø Kirke. Her får du en unik mulighed for at lære om byens berømte forfatter-søskende, Johannes V. og Thit Jensen. Turen inkluderer besøg ved familiegravstedet og en afslutning på museet med kaffe og lidt godt til ganen.
Tidspunkt: Tirsdag 7. juli 2026, kl. 19:00
Sted: Farsø Kirke, Nørregade 21, 9640 Farsø
Entré: 75 kr inklusiv entré og kaffe/te på museet
Onsdag kan eventyrlystne deltage i en fascinerende fossiljagt langs stranden ved Ertebølle Hoved. Opdag fortidens hemmeligheder og lær om områdets geologiske betydning. Det er en sjov og lærerig aktivitet for hele familien.
Tidspunkt: Onsdag 8. juli 2026, kl. 10:30
Sted: Stenaldercenter Ertebølle, Gl. Møllevej 8, Ertebølle, 9640 Farsø
Entré: 40 kr ved online køb (50 kr ved køb på stedet) for voksne, 20 kr online for børn (30 kr ved køb på stedet)
Onsdag eftermiddag har unge muligheden for at besøge FDF-huset i Vester Hornum. Her kan du opleve aktiviteterne og fællesskabet hos FDF og finde ud af, om det er noget for dig. Du kan deltage gratis tre gange, før der kræves indmeldelse.
Tidspunkt: Onsdag 8. juli 2026, kl. 16:45
Sted: FDF-Huset, Vester Hornum, Hyllebjergvej 10, V Hornum, 9640 Farsø
Entré: Fri entré
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.