Gymnasiekoret optræder i Svingelbjerg Kirke

dato

Tag med til en musikalsk aften i Svingelbjerg Kirke, når gymnasiekoret giver koncert torsdag den 24. april 2025. Koret, der har eksisteret i over 15 år, byder på en oplevelse for alle, med en historie af både nationale og internationale optrædener.

Gymnasiekoret, der har været aktivt i mere end 15 år, består af sangere fra alle tre årgange på gymnasiet. Med en ugentlig prøve og 3-4 koncerter årligt har koret skabt en solid tradition for musikalske oplevelser.

En historie med internationale koncerter

Siden 2010 har koret været på årlige koncertrejser, hvor de har optrådt i både ind- og udland. De har besøgt byer som Tallinn, Reykjavik, Barcelona og London, hvilket har givet dem en bred musikalsk erfaring.

Dirigent og akkompagnatør

Anne Verdelin, der er musiklærer på gymnasiet, dirigerer koret, mens Steen Hjerrild, ligeledes musiklærer og ansat på gymnasiet, akkompagnerer. Sammen sikrer de en høj musikalsk standard og en spændende koncertoplevelse.

Praktisk information
Dato: Torsdag den 24. april 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: Svingelbjerg Kirke, Svingelbjergvej 81, Svingelbjerg, 9640 Farsø
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut