Hestens dag på Herregården Hessel byder på oplevelser for hele familien

dato

I dag afholdes Hestens Dag på Herregården Hessel, hvor både dyrevelfærd og historiske traditioner er i fokus. Dagen byder på et bredt program fra kl. 10 til 16, hvor besøgende kan opleve alt fra præsentationer af gamle hesteracer til tømmertræk og markarbejde med heste.

Der vil også være ponyridning for de yngste arrangeret af Farsø Rideklub, og hestevognsture rundt på Louns-halvøen. Jørgen Konge, kendt for sin store viden om heste, vil guide gæsterne gennem dagens mange aktiviteter.

Mellem de mange hesteaktiviteter kan gæsterne besøge forskellige laug på herregården, som trædrejere og vævere, eller prøve smagsprøver fra husets køkken. Arrangementet understøttes af Melsenfonden og er et samarbejde mellem Himmerlands Køre- og Rideforening og Museet Herregården Hessel.