Udlændingestyrelsen flytter centrallager til Løgstør i september

dato

Vesthimmerlands Kommune meddeler, at Udlændingestyrelsen snart vil få nyt centrallager i Løgstør, hvilket betyder, at de tidligere Jeld-Wen-bygninger får nyt liv. Flytningen fra Herning til Løgstør finder sted i september, og samler lagerfunktionen i området.

Lagerdriften bliver forvaltet af Vesthimmerlands Kommunes asylafdeling, som allerede har base her. Asylchef Liselotte Strier Birkholm udtrykker stor tilfredshed med udviklingen efter længere tids arbejde for at få placeret pluk- og beredskabslageret i Vesthimmerland.

Formanden for Beskæftigelsesudvalget, Jimmy Støttrup (V), fremhæver, at tiltaget ikke blot understøtter asylafdelingens administrative indsatser, men også skaber ny aktivitet og arbejdspladser i et område, hvor bygninger har stået tomme i en periode. Dette ses som en gevinst for både Løgstør og Vesthimmerland.

Mest læste artikler