Strandby Aktivitetscenter inviterer seniorer på efterløn og pensionister til endnu en hyggelig udflugt, denne gang til Ålbæk Klitplantage.
Aktivitetscentrets grønne hold arrangerer turen mandag den 2. november, hvor der bliver sanket kogler, mos og andre naturmaterialer til dekoration. Bussen afgår fra centret kl. 10.00 mod Jægerhyttevej i Ålbæk, og deltagerne kan også møde op direkte på P-pladsen.
Prisen for turen er 20 kroner pr. person, og tilmelding kan ske via personalet på telefonnummer 20 55 19 98. En mulighed for en dag fyldt med frisk luft og hyggeligt samvær.
Farsø/Ullits IK har annonceret ansættelsen af Jakob, et initiativ, der skal styrke klubbens tilbud til børn og unge. Nyheden blev bragt i sidste uges udgave af Farsø Avis og tiltrækker allerede opmærksomhed omkring det spændende projekt.
Klubben opfordrer desuden lokale med gode idéer til at række ud til enten Jakob eller formanden, Magnus Bojer, for at udforske tiltag eller samarbejdsmuligheder. Man kan læse mere om projektet i Farsø Avis.
Så er der nyt fra EDC Danebo, Farsø
Farsø Efterskole åbner igen dørene for alle interesserede, når de afholder besøgsaften den 28. oktober 2026 fra kl. 19.00 til 21.00. Arrangementet giver mulighed for at opleve skolens atmosfære og få et indblik i efterskolelivet.
Gæsterne vil få chancen for at møde elever og lærere samt få en rundvisning på skolen. Der vil også være oplæg om dagligdagen, undervisningen, skolens forskellige linjer og rejser. Interesserede kan tilmelde sig via skolens hjemmeside. Skolen lover en aften fyldt med smil og fællesskab.
Så er der nyt fra Sportigan Farsø
Denne weekend i Farsø byder på et spændende program med både jazzmusik og en kulturel indføring i B. S. Ingemanns verden. Der er noget for enhver, der ønsker at udforske musikkens og litteraturens vidder.
Kølig start, våd midte og en stille, fugtig aften. Dagen bliver præget af regn og skyer, mens temperaturen kun kryber lidt opad.
Naturekspeditionen.dk har netop afsluttet de vellykkede Grønne Uger 2026 i Vesthimmerland, som bød på et bredt spektre af naturaktiviteter, fællesspisninger og inspirerende foredrag over to uger.
Årets tema, Fællesskaber, blev kulminationen på en række unikke begivenheder, hvor deltagerne blev opfordret til at udforske og skabe sammen. Det relativt omfattende program tiltrak både lokale og besøgende, der deltog aktivt i de mange aktiviteter.
Taknemligheden blev rettet mod frivillige og samarbejdspartnere, der gjorde det muligt at gennemføre det ambitiøse projekt. Naturekspeditionen.dk opfordrer alle deltagere til at fortsætte med at bygge videre på de nye fællesskaber og erfaringer i fremtiden.
Strandby Aktivitetscenter tilbyder et nyt initiativ til seniorer på efterløn og pensionister. Hver anden torsdag fra kl. 10.15 til 11.15 inviterer centret til "Ro i sindet", et program designet til at give deltagerne en pause fra hverdagens hurtige tempo gennem vandets beroligende effekt.
Aktiviteten afholdes i ulige uger, og deltagelse kræver tilmelding på grund af et begrænset antal pladser. Programmet lover et trygt miljø til at være nærværende med sig selv og nyde langsomhedens ro. Interesserede kan tilmelde sig ved at kontakte Strandby Aktivitetscenter på telefon 20551998.
Vesthimmerlands Kommune fremhæver en indsats, der fremmer trivsel for personer med psykiske udfordringer. Idræt for Sindet Vesthimmerland er en forening, som skaber trygge og inkluderende fællesskaber gennem forskellige idræts- og fritidsaktiviteter. Her kan deltagerne finde glæden ved fysisk aktivitet, samtidig med at de opbygger selvværd og sociale relationer.
Foreningen er åben for alle interesserede, og medlemskab koster kun 25 kr. om måneden. Interesserede kan kontakte koordinator Amanda for yderligere information.
På Farsø Efterskole får eleverne mulighed for at udfolde deres kreative evner i valgfaget keramik. Faget, som er populært blandt eleverne, tilbyder en bred vifte af teknikker. Eleverne kan forme ler ved hjælp af gipsforme, pladeteknik og også bruge skolens to elektriske drejeskiver.
Her lægges der ikke kun vægt på kreativitet, men også på tålmodighed og vedholdenhed. Skolens elever kan vælge at lave alt fra slikskåle og smykkefade til kopper, vaser og små skulpturer. Det tilføjer en hyggelig dimension til efterskolelivet, og eleverne har stor frihed til at planlægge deres projekter.
Så er der nyt fra EDC Danebo, Farsø
Lokalhistorisk Arkiv for Farsø og Omegn deler indblik i historien bag Farsø Autoophug, som blev grundlagt af Svend Lykke Christensen i 1962. Denne virksomhed, der startede på en nedlagt ejendom ved navn "Landlyst" udenfor Farsø, blev i 1964 overtaget af brødrene Børge og Knud Sand.
I 1970 var Lykke og hans familie bosat på Svingelbjergvej 52 i Svingelbjerg. Et foto fra Det Kongelige Bibliotek viser, at hans interesse for handel med gamle biler fortsatte trods salget af virksomheden. Lokalararkivet offentliggjorde dette for at kaste lys på en fascinerende lokal erhvervshistorie.
Farsø HK er klar til en spændende håndbolduge med både hjemme- og udekampe. Klubben opfordrer alle til at møde op og støtte spillerne.
I aften kl. 20.00 spiller Serie 1 Kvinder en vigtig hjemmekamp mod Blære/Hornum i Dronning Ingrid Hallerne 1. Ugen fortsætter med udekampe på onsdag og lørdag. På søndag vender håndboldfesten tilbage til hjemmebanen, hvor ungdomshold samt Serie 3 Kvinder står klar til kamp.
Farsø HK ser frem til at skabe en god stemning på lægterne og glæder sig til at se mange engagerede tilskuere.
Farsø Ullits IK deler nyt om sæsonens afsluttende kampe på deres fanside. U19-holdet spillede i går, hvor de desværre tabte 3-5 mod ASV.
Oldboys-holdet tager banen næste mandag den 26. Oktober. Klubben opfordrer fans og lokale til at møde op til de sidste kampe for at støtte alle hold i sæsonens afsluttende fase.
Så er der nyt fra Sportigan Farsø