Beboerne fra afdelingerne Birk og Røn på Plejecenter Højgården tog på en mindeværdig rejse i centrets bus. Turen gik langs fjorden mod Løgstør i det smukke efterårsvejr, hvor naturen viste sig fra sin farverige side. Et stop ved havnen bød på is og hyggelige samtaler om gamle dage.
Højgården fortæller på Facebook, at turen også inkluderede et glimt af en beboers tidligere hjem, der bragte smil frem. Oplevelsen var præget af nærvær og glæde, hvor også en mark med georginer leverede en smuk efterårsstemning.
Strandby Aktivitetscenter har planlagt en udflugt til det historiske Håndværkernes Hus i Hjørring tirsdag den 14. oktober. Turen er rettet mod seniorer på efterløn og pensionister og byder på en guidet rundvisning samt kaffe og kage.
Deltagerne kører samlet fra centret klokken 11.30 og kan glæde sig til hyggelige og lærerige omgivelser. Prisen for at deltage er 70 kroner for transport og 80 kroner for kaffe, kage og entré. Tilmelding kan ske ved at kontakte centret telefonisk. Det er en oplagt mulighed for en social og indholdsrig dag.
Strandby Skole har lanceret en trafikkampagne, der sætter fokus på sikker aflevering af elever ved skolens afsætningszone, køs/kør. I morges afleverede Kasper og Mathias hver 22 karameller som en del af initiativet.
Skolen opfordrer flere forældre til at deltage, så karamellerne, der fungerer som symboler på sikre afleveringer, kan nå at blive uddelt inden fredag. Målet er at tømme bøtten inden ugens udgang, så lærerne slipper for karamelsmerter.
Farsø Handelstandsforening har i år gjort det lettere for virksomheder at finde de perfekte julegaver til deres medarbejdere, og samtidig støtte de lokale butikker. Dette nye initiativ fokuserer på at vælge firmajulegaver fra lokale butikker, hvilket både glæder medarbejderne og gavner det lokale erhvervsliv.
Foreningen opfordrer folk til at tagge virksomheder i deres opslag, så budskabet kan nå ud til så mange som muligt i Farsø og omegn. Mere information om julegaveudvalget findes på foreningens hjemmeside.
Flugten til Hvalpsund melder, at tilmeldingen til deres populære triathlon for 2026 åbner om blot 14 dage. Med kun 300 pladser til rådighed og tidligere års erfaringer, hvor startnumrene hurtigt forsvinder, opfordres interesserede til at være parate, når tilmeldingen starter.
Arrangementet finder sted den 5. oktober kl. 12:00, og tilmeldingslinket findes på deres Facebook-side. Deltagere opfordres til at minde træningsmakkere om den kommende mulighed for en plads.
Den 2. oktober inviterer XL Byg og Designa Farsø til en hyggelig aften med aftensalg, hvor familier kan se frem til spændende demonstrationer, mens de shopper.
For at gøre aftenen endnu mere tiltalende er der sørget for gratis pølser og sodavand. Hjem-is bilen gør et særligt stop kl. 20, hvor de første 100 børn får en gratis is.
Dette arrangement, annonceret af Farsø - Her Handles på Facebook, er en fantastisk lejlighed til at nyde en efterårsaften i godt selskab.
Lokalhistorisk Arkiv for Farsø og Omegn har delt et nostalgisk billede fra gårdspladsen på Hvanstrup, Hornumvej 95, taget mellem 1945 og 1955.
Billedet fanger stemningen fra en tidstypisk høstfest, som det var traditionelt afholdt på mange større og mindre gårde. Arkivet beskriver det som en pittoresk påmindelse om fortidens lokalliv i området omkring Farsø.
Hvalpsund Golf Club var epicentret for golfspektakel, da klubben i weekenden afholdt finalen i Golfskabet & Verti Golf Tours spillet.
Fredag deltog 75 spillere til en indledende prøverunde, der banede vej for lørdagens store finale med 103 ivrige deltagere.
Arrangørerne beskrev weekenden som præget af fantastiske rammer, fra vejret og banen til maden og fællesskabet blandt deltagerne. De takkede de over 100 spillere, der bidrog til den særlige dag. Tillykke lød det til de dygtige vindere samt en stor tak til alle involverede for at skabe en uforglemmelig weekend.
Vester Hornum Gymnastikforening står over for en mulig nedlukning af deres torsdags skolehold, medmindre flere deltagere melder sig til. Holdet træner fra kl. 17:45 til 19:00, men hvis tilmeldingerne ikke stiger, kan sæsonen risikere at blive aflyst.
Forældre og børn er også meget velkomne til børnehaveholdet, der finder sted mellem kl. 16:45 og 17:30. Her er der plads til flere legekammerater, og foreningen opfordrer interesserede til at deltage og få nye, sjove oplevelser.
Vi har gennemgået denne uges tilbudsaviser fra dagligvarebutikkerne i Farsø og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra DagliBrugsen, Coop365, Min Købmand, Netto og Rema 1000.
Lørdag den 20. september blev årets sidste åbne klubdag afholdt hos Himmerland Golf Klub, og klubben kunne glæde sig over en fantastisk dag med skønt vejr og 43 engagerede deltagere.
Dagen bød på både hygge og himmerlandsk klubånd, med aktiviteter arrangeret af en dygtig trænertrio fra Much Better Aps sammen med Bobby the Pro og Jacob Kjeldsen. Præmier og en guidet pause-dans ledet af Maria Fjelstrup Kallesø bidrog til den festlige stemning.
Klubben ser allerede frem til at gentage succesen i 2026 med nye datoer planlagt. Trænerne og sponsorerne har bekræftet deres opbakning til de kommende arrangementer.
2 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Farsø. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Uanset om du vil dykke ned i kunstig intelligens, opdage, hvad det er at være del af FDF, eller få indsigt i fremtidsforskning, er der noget at opleve i Farsø i den kommende uge.
Farsø Rideklub FRH har afholdt en vellykket arbejdsdag, hvor mange frivillige mødte op for at hjælpe med forskellige projekter på klubområdet.
Hele klubben blev gennemgået og opgaver såsom hovedrengøring, træfældning og hegnsætning blev fuldført takket være hjælpen fra både store og små deltagere.
Rideklubben udtrykker stor taknemmelighed over for de mange frivillige samt Mor Ellys Køkken og de kagebagere, der sørgede for mad og forfriskninger til de flittige hjælpere.
Seneste opdateringer fra Nordjyllands Politi på X: Hvis du har haft ubudne gæster på besøg i dit hjem, så skal du anmelde det til os. Du kan læse, hvordan det foregår lige her: https://t.co/KtRq6Y6Z0k #politidk
Vesthimmerlands Kommune afholdt Frivillig Fredag den 19. september for at fejre og anerkende de lokale helte, der som frivillige bidrager til at gøre en forskel i området.
Ved arrangementet blev tre særlige priser uddelt til engagerede borgere. Oksana Petroke modtog Frivilligprisen 2025 for sit arbejde med børnene i Ukraines Hjerter. Maria Rasmussen fra Løgstør IF blev hædret med Fritidsprisen 2025 for sin indsats som træner og bestyrelsesmedlem, mens Emma Dalsgaard Sørensen fra Aalestrup IF blev tildelt DGI Unglederprisen 2025 for sit inspirerende engagement som hjælpetræner på klubbens TumblerKidz-hold.
Vesthimmerlands Kommune retter en stor tak til prisvinderne og alle de frivillige, der dagligt gør en uvurderlig indsats i lokalsamfundet.