Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Farsø

Lokalt nyt
7 timer siden

Klubmestre kåret ved weekendens mesterskab i Hvalpsund

Hvalpsund Golf Club afholdt deres årlige klubmesterskab i weekenden den 6. og 7. september med 23 deltagende golfentusiaster. Vejret var ideelt, hvilket bidrog til en vellykket turnering for de 6 damer og 17 herrer.

Louise Michelsen sikrede sig sejren blandt damerne med 187 slag, mens Claus Pedersen blev herrernes klubmester med 150 slag. I weekendens anden runde, der blev omregnet til nettoscore, vandt Dorthe Kvorning med 144 slag blandt damerne, og hos herrerne delte Michael Hvid og Thomas Skals førstepladsen ligeledes med 144 slag.

På billedet, som Hvalpsund Golf Club har delt, ses de glade vindere: Thomas Skals, Michael Hvid, Claus Pedersen, Louise Michelsen og Dorthe Kvorning.

Lokalt nyt
9 timer siden

Farsø Badmintonklub klar til ny sæson med nye registreringskrav

Farsø Badmintonklub byder motionister velkommen til en ny sæson og informerer om et nyt krav fra Badminton Danmark/DGI. Klubben skal nu indsende medlemmernes fulde navn, fødselsdato, mobilnummer og e-mailadresse.

Klubbens kassere beder hvert medlem sende de nødvendige oplysninger til jf@fransgard.dk. Der er stadig ledige baner mandag og onsdag fra kl. 20-21 eller 21-21.55, mens banerne kl. 19-20 allerede er fuldt bookede begge dage.

Lokalt nyt
9 timer siden

Golfdag med flotte præstationer i Hvalpsund

Hvalpsund Golf Club dannede rammen om Vestjysk Banks årlige golfmatch, der blev afholdt søndag den 31. august. Matchleder Lindy Nielsen bød de 76 deltagere velkommen til dagens konkurrence. Deltagerne nød det fine efterårsvejr med let sol, overskyede perioder og enkelte regndråber, der ikke forstyrrede spillet.

I A-rækken gik Lindy Nielsen selv af med sejren med 40 point. I B-rækken triumferede Poul Kristian Poulsen med imponerende 42 point. C-rækkens top blev indtaget af Jessie Pedersen med 37 point. På klubbens 9-huls bane blev Jens Petersen samlet vinder med 44 point.

Trods spænding og tiltrækningskraften ved den store præmie på 55.000 kr. for hole-in-one på hul 3, var der ingen, der ramte plet. Niels-Peter Jørgensen, nærmest flaget med 1,86 meter, blev dog belønnet med green fee billetter. Efter dagens spændende spil afsluttedes dagen med spisning og præmieoverrækkelser, hvor Vestjysk Banks sponsorat blev fremhævet som en essentiel del af dagens succes.

Lokalt nyt
07-09-2025 17:20

Ertebølle Høstmarked byder på håndværk og delikatesser

Stenaldercenter Ertebølle danner rammen om et hyggeligt høstmarked lørdag den 13. september fra kl. 10 til 14. Ertebølle Samvirke inviterer til en dag fyldt med lokale produkter og kreativt håndværk.

Markedet vil præsentere en bred vifte af varer, herunder pileflet, keramik, malerier, honning, økologiske grøntsager, marmelader, Aronia-produkter og strikvarer. Derudover vil der være mulighed for at nyde diverse forfriskninger som kaffe, te, øl, grillpølser og lækre vildtburgere.

Arrangementet finder sted på Gl. Møllevej 8 i 9640 Farsø, og det imødekommer enhver, der ønsker at opleve den autentiske høststemning i Ertebølle.

Alarm112
07-09-2025 16:11

Bonde sætter ild til halmrester

Seneste opdateringer fra Nordjyllands Beredskab på X: Vi er færdige på stedet. Der var tale om afbrænding af resterende halm. Vi har kontrolleret, at alt foregår efter gældende retningslinjer og forlader nu stedet. Opdateres ikke yderligere....

Dagligvarer
07-09-2025 16:08

Gode lokale tilbud: BKI kaffe til 40 kr. og Haribo til en flad 10'er

Vi har gennemgået de nyeste tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Farsø og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra DagliBrugsen, Coop365, Min Købmand, Netto og Rema 1000.

Gode lokale tilbud: BKI kaffe til 40 kr. og Haribo til en flad 10'er
Lokalt nyt
07-09-2025 13:45

Historisk tilbageblik på Nørregade 30 i Farsø

Lokalhistorisk Arkiv for Farsø og Omegn deler et spændende billede fra omkring 1944 af Nørregade 30 i Farsø.

Bygningen husede dengang flere erindringsværdige personager. Mekaniker Martin Mosbæk havde sit autoværksted i gården bag huset. Fotograf Orla Jensen boede til leje og havde et udstillingsvindue opstillet ved indgangen, inden han flyttede sin forretning til Kærvej, nu kendt som Kærgårdsvej. På 2. sal fandt familien Frost et hjem indtil deres flytning til Mortensgade omkring 1950. Manufakturhandler Iver Andreasen havde sin butik længst til højre på billedet.

Boligmarked
07-09-2025 13:01

Ibisvej 8 og 3 andre boliger er kommet til salg denne uge i Farsø - se boligerne her.

4 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Farsø. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.

Ibisvej 8 og 3 andre boliger er kommet til salg denne uge i Farsø - se boligerne her.
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Det sker
07-09-2025 12:14

Begivenheder i Farsø den kommende uge: FDF-prøvetræning og kontroversielt foredrag

I den kommende uge byder Farsø på interessante aktiviteter fra en inspirerende prøvetræning hos FDF Vester Hornum til et spændende foredrag med journalist Peter Kramer på Farsø Bibliotek.

Begivenheder i Farsø den kommende uge: FDF-prøvetræning og kontroversielt foredrag
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
07-09-2025 11:40

Gamle elever genforenet ved elevstævne på Farsø Efterskole

Farsø Efterskole har traditionen tro afholdt deres årlige elevstævne i den første weekend af september. Her mødtes tidligere elever og medarbejdere for at genoplive gamle minder og dele nye historier om livet efter efterskoletiden.

Det var en hyggelig dag fyldt med gensyn og gode samtaler, hvor skolens haller summede af liv og latter. Skolen udtrykker stor glæde over det store fremmøde og ser allerede frem til næste års elevstævne.

Lokalt nyt
07-09-2025 11:20

Damesenior sikrer sejr mod Hersom/Bjerregrav IF

Den sportslige afdeling fra Farsø Ullits IK kan glæde sig over en velfortjent sejr til deres damesenior serie 1 hold, der i dag spillede mod Hersom/Bjerregrav IF.

Trods flere chancer foran målet lykkedes det holdet at hive en 2-1 sejr med hjem i bagagen, hvilket sikrer vigtige tre point på kontoen. Dermed holder holdet sig i toppen af ligaen efter de første tre kampe i sæsonen.

Ifølge klubbens Facebook-opslag var det en stærk indsats fra hele holdet, selvom spillerne gerne havde set flere mål.

Alarm112
06-09-2025 20:04

Politi advarer: Svindlere på spil i Nordjylland

Seneste opdateringer fra Nordjyllands Politi på X: Undgå svindel ❌ Giv aldrig kortoplysninger, MitID eller personlige data via SMS, mail eller opkald. 👀 Tjek din konto for mistænkelige køb. 🔒 Spær dit kort straks, hvis du ser tegn på misbrug. #politidk #stoptyven

Lokalt nyt
06-09-2025 17:15

Smedekursus og aktiviteter på Herregården Hessel

Herregården Hessel giver et glimt ind i deres aktuelle smedekursus denne weekend med den erfarne underviser Peder Callesen. Besøgende er velkomne til at kigge forbi og få et indtryk af smedearbejdet på nærmeste hold.

I næste uge tager arbejdet med at tække stråtaget sin begyndelse, hvilket giver endnu en anledning til at besøge museet. Herregården Hessel holder åbent dagligt fra kl. 10 til 16 i resten af september måned, men holder lukket om mandagen.

Lokalt nyt
06-09-2025 14:01

Farsø Efterskole værdsætter vellykkede forældremøder

Fredag var en begivenhedsrig dag på Farsø Efterskole, hvor skolen afholdt forældremøder for at give et indblik i hverdagen for de tilmeldte elever.

Forældrene deltog aktivt i gruppearbejde og hørte om skolens tilgang til efterskoleliv og undervisning. Skolen udtrykker taknemmelighed over den positive opbakning fra forældrene.

Lokalt nyt
06-09-2025 13:55

Psalmisterne optræder i Farsø Kirke med gamle salmer

Farsø Kirke inviterer til en aften fuld af musik og fællessang, når de gæstgiver koncert med Psalmisterne torsdag den 29. oktober kl. 19.30. Gruppen vil spille traditionelle salmer på en ny og frisk måde, og arrangementet lover både hygge og overraskelser.

Musikken bliver leveret af en talentfuld kvartet bestående af Peter Houe Sørensen (klaver), Mads Houe (kontrabas), Benjamin Kronborg (trommer) og vokal af Heidi Bisgaard. Publikum kan forvente en stemningsfuld aften, hvor musikken går lige i hjertet.

Arrangementet er gratis, og alle er velkomne til at komme som de er.

Lokalt nyt
06-09-2025 13:15

Foredrag om hospicearbejde afholdes i Strandby Aktivitetscenter

Strandby Aktivitetscenter inviterer til et inspirerende foredrag med Anni, der vil dele sine beretninger fra arbejdet på Hospice Vendsyssel. Arrangementet lover både en rørende og lærerig oplevelse.

Interesserede kan tilmelde sig ved at ringe på 20 55 19 98. Billetprisen er 50 kroner, hvilket inkluderer kaffe og kage.