Farsø Gymnastikforening bragte søndag en særlig hyldest til Janni Ørsnes Fragtrup under deres gymnastikopvisning. Janni har i 25 år været en dedikeret instruktør og fik overrakt foreningens 25 års nål som anerkendelse for sin indsats.
Gymnastikforeningen fremhævede, hvor afgørende frivilliges indsats er for at opretholde holdaktiviteter i lokalsamfundet. De opfordrer nu endnu flere til at bidrage til foreningens arbejde. Interesserede kan kontakte Farsø Gymnastikforening for mere information om de mange måder, man kan blive frivillig på.
Seneste opdateringer fra Nordjyllands Beredskab på X: Vi er hjemme og klar igen.
Fra den 1. april vil Svømmecenter Vesthimmerland ikke længere modtage kontantbetalinger. Svømmecenterets ledelse oplyser, at skiftet er resultatet af, at størstedelen af gæsterne i forvejen anvender betalingskort eller MobilePay.
Forældre, der plejer at give deres børn kontanter til svømmebilletter, kan i stedet overveje bankernes lommepengekonti eller købe et klippekort med 10 klip, der gælder i tre år. Svømmecenteret står klar til at besvare eventuelle spørgsmål i forbindelse med overgangen.
Lokalhistorisk Arkiv for Farsø og Omegn har delt et historisk fotografi fra besættelsestiden 1940-1945 på deres Facebook-side. Billedet viser opsatte sygeplejersker i Atriumgården ved det gamle Farsø Sygehus.
Under krigen blev der malet et rødt kors på taget af den nye sygehusbygning for at signalere til overflyvende fly, at det var en medicinsk facilitet og ikke et bombemål. Trods dette blev der foretaget yderligere sikkerhedsforanstaltninger, såsom installation af dobbelt bjælkevægge til operationsstuernes vinduer.
I den kommende uge i Farsø kan både unge og voksne finde inspirerende aktiviteter. Fra prøveaktiviteter med FDF i Vester Hornum til filmcafé på Farsø Bibliotek, er der noget for enhver smag.
Farsø HK glæder sig over at kunne byde velkommen til dagens hjemmestævne, hvor flere af klubbens hold skal i aktion på hjemmebane.
Arrangementet finder sted i de velkendte Dronning Ingrid Hallerne, og klubbens program for dagen er omtalt i Farsø Avis.
Med håbet om en stor opbakning opfordrer Farsø HK lokale borgere til at fylde tilskuerrækkerne og bidrage til den fantastiske stemning.
Farsø Efterskole afholdt en succesfuld søskendeweekend, der bød på masser af aktiviteter og hygge blandt elevernes familier.
Arrangementet, som blev omtalt som en fantastisk oplevelse, fandt sted i weekenden. Der blev lagt vægt på samvær, hvor grin, god mad og de besøgende søskende spillede en central rolle for at skabe en energisk og mindeværdig oplevelse.
Skolen udtrykker en stor tak til alle deltagende, som var med til at gøre weekenden helt speciel.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Farsø.
Strandby Aktivitetscenter arrangerer en bustur til Østervrå Museum den 31. marts. Dagen byder på en tidsrejse fyldt med historie og nostalgi, og alle seniorer på efterløn og pensionister inviteres til at deltage.
Busturen afgår kl. 12.15, og prisen er 70 kr., hvilket inkluderer kaffe og kage til eftermiddagskaffen, der nydes i godt selskab under museumsbesøget.
Interesserede kan tilmelde sig ved at kontakte aktivitetscentret direkte via telefon. Centeret ser frem til en hyggelig eftermiddag sammen med deltagerne.
Strandby Aktivitetscenter opfordrer seniorer på efterløn og pensionister til at deltage i en spændende udflugt til Skagen. Arrangementet finder sted den 17. marts, og deltagerne mødes kl. 12.15 for at opleve genbrugskulturen i "Det gamle posthus."
Derudover er der planlagt et besøg på Skagen Aktivitetscenter, hvor eftermiddagskaffen bliver nydt. Deltagerne kan også se frem til en mulig bytur. Prisen for udflugten er 55 kr., men kaffe og kage skal betales separat. Interesserede kan tilmelde sig ved at kontakte Strandby Aktivitetscenter på telefonnummer 20551998.
Farsø Tri & Trim havde en velbesøgt generalforsamling, hvor engagementet var tydeligt blandt de fremmødte. Carsten Grove blev valgt som dirigent og håndterede forsamlingen med dygtighed.
Formand Jesper præsenterede et resumé af 2025's aktiviteter, mens kasserer Britt gennemgik årsregnskabet. Næsten alle bestyrelsesposter blev genbesat, og en ny suppleant blev tilføjet. Under "Eventuelt" blev erfaringerne fra "Farsø Løbet" diskuteret, især nummerudleveringen.
Klubbens næste større samling bliver 35 års jubilæet den 22. marts, hvor et kage-gilde venter på medlemmerne.
I en opfordring til at udforske både natur og lokal iværksætteri, arrangerer Strandby Aktivitetscenter en inspirerende tur til Julie's virksomhed, "Hundredefemten", i Jerslev.
Udflugten, som finder sted mandag den 20. april, starter klokken 9.15, hvor deltagerne bliver kørt med husets bus. På stedet vil Julie dele virksomhedens historie, og en lækker brunch vil blive serveret med hjemmebagte surdejsboller, ost, syltetøj, kage, kaffe, og most.
Efter brunchen er der mulighed for en gåtur i området for dem, der ønsker en rolig stund i naturen. Arrangementet koster 250 kr., og tilmelding kan ske ved at kontakte personalet på mobilnummer 20 55 19 98. Turen er rettet mod seniorer på efterløn og pensionister.
Vesthimmerlands Kommune og Aars Handel samarbejder om at styrke og udvikle bymidten i Aars, og som et led i denne indsats inviteres alle interesserede til en åben workshop den 26. marts fra kl. 17 til 19 på Himmerlandsgade 62.
Målet er at skabe en levende bymidte, der tilgodeser både beboere, erhvervsdrivende og besøgende. Workshoppen byder på deltagelse af lokale engagerede, kommunen og tegnestuen arki_lab, der vil være til stede for at høre om borgernes ønsker og idéer.
Støttet af Erhvervsstyrelsen og EU, opfordres borgere til at deltage eller tilmelde sig emaillisten via Facebook for fremtidige opdateringer og spørgeskemaer.
Strandby Aktivitetscenter tilbyder en særlig forårskøretur for gangbesværede den 7. april. Turen giver deltagerne en mulighed for at nyde det danske forårslandskab i godt selskab.
Afgangen finder sted kl. 12.15 fra Aktivitetscentret, og prisen på 50 kr. inkluderer en afsluttende kaffe- og kagepause tilbage på centeret. Interesserede kan tilmelde sig ved at kontakte Aktivitetscentret direkte.
Strandby Aktivitetscenter inviterer seniorer på efterløn og pensionister til en naturskøn køretur den 28. april med naturvejleder Bo Storm. Turen går til det smukke område ved Skærum Kirke og Katsig Bakker.
Efter rundvisningen vil der blive serveret kaffe og kage i naturskønne omgivelser som afslutning på turen. Afgang er kl. 12.15 fra Strandby Aktivitetscenter, og det koster 60 kr. at deltage.
Tilmelding skal ske ved henvendelse til aktivitetscentret på telefonnummer 20551998.
Som bedsteforælder har du nu den perfekte mulighed for at skabe uforglemmelige minder og oplevelser sammen med dine børnebørn.