Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Farsø

Lokalt nyt
4 timer siden

10 deltagere nød torsdagsgolf i Himmerland Golf Klub

Efterårsferiens stemning overtrumfede det grå oktobervejr, da 10 golfentusiaster mødte op til Himmerland Golf Klubs faste torsdagsgolf. Som sæsonen nærmer sig sin afslutning, blev deltagerne udfordret med spilformatet Bingo-Bango-Bongo, hvor point tildeles for præstationer på greenen.

Arne udmærkede sig ved at samle 20 point, mens Bent og Viggo også blev anerkendt for at have spillet over deres handicap. En hjemmebagt rugbrødspræmie, sponsoreret af Karin, satte prikken over i'et på en hyggelig golfdag. Klubben ser frem til at byde velkommen til endnu et par torsdagsmatcher, inden vinterpausen sætter ind.

Lokalt nyt
1 time siden

Veteranmaskiner klar til markarbejde på Hessel i efterårsferien

Herregården Hessel byder på en aktiv fredag i efterårsferien, hvor både roer og kartofler skal tages op ved hjælp af veteranmaskiner. Fra kl. 10 kan besøgende tage en hyggelig traktortur rundt på Hessel og opleve gårdens efterårsarbejde på nært hold.

Museet opfordrer til varmt og vandtæt tøj, da fredagen ikke blot byder på arbejde i marken, men også på en række aktiviteter, inden Hessel lukker ned for sæsonen. På gensyn til "Hyggelig Jul" den 21. og 22. november, hvor stedet igen åbner dørene.

Lokalt nyt
3 timer siden

Musikalsk eftermiddag for seniorer i Strandby

Strandby Aktivitetscenter inviterer til en musikalsk eftermiddag i samspil med Demenskoret og Vox Øst fra Musikskolen. Arrangementet finder sted torsdag den 12. november kl. 16.30 og er målrettet pensionister og seniorer på efterløn.

Det hele foregår i Musikhuset, og deltagerne kan se frem til en hyggelig eftermiddag fyldt med sang og fællesskab. Arrangementet er gratis, men der er mulighed for fælles buskørsel til 30 kr. Tilmelding og yderligere information kan fås ved at kontakte aktivitetscenteret direkte.

Erhverv
Sponsoreret
6 timer siden

EDC Farsø tænker ud af boksen: Lokal idé har spredt sig til resten af landet

Hos EDC Farsø forsøger man sig med lidt andre metoder end de traditionelle boligannoncer. Med papgræskar, en halloweenkonkurrence og et ønske om at komme tættere på lokalbefolkningen har ejendomsmæglerne fundet på en idé, der nu også har inspireret kolleger i resten af landet.

EDC Farsø tænker ud af boksen: Lokal idé har spredt sig til resten af landet
Kilde: EDC Farsø
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
8 timer siden

Høstfest fejret med dansk bøf på Plejecenter Højgården

Plejecenter Højgården's dagcenter blev fyldt med glæde og feststemning i dag under deres høstfest. Begivenheden var præget af sang og samtale blandt både borgere og pårørende.

Menuen bestod af klassisk dansk bøf med løg, kartofler og en velsmagende sovs. Festlighederne blev rundet af med en lækker æblekage, tilberedt med æbler fra centrets egen have. Plejecenter Højgården takker alle de fremmødte for at være med til at gøre dagen helt speciel.

Lokalt nyt
9 timer siden

Ledig plads på Farsø Efterskole til 9. eller 10. klasse

Farsø Efterskole har annonceret en sjælden mulighed for en plads i enten 9. eller 10. klasse, hvor elever kan kaste sig ud i efterskolelivet med det samme. Skolen tilbyder et år fyldt med nye venner, oplevelser og masser af grin, særligt til gavn for dem med ordblindhed.

Interesserede opfordres til at gribe chancen for et uforglemmeligt år præget af fællesskab og personlig udvikling. Man kan få mere information ved at ringe til skolen eller besøge deres hjemmeside. Kontakt kan også ske via e-mail til at høre mere om mulighederne.

Lokalt nyt
10 timer siden

FDF Vester Hornum modtager tilskud til lejrmaterialer

FDF Vester Hornum har fået en generøs donation fra Sparekassen Danmark Fonden Himmerland til nye lejrmaterialer, fortæller foreningen i et opslag.

Donation har gjort det muligt at erhverve 30 nye lejrstole, et patruljetelt og to samlingstelte. Udstyret blev først taget i brug på landslejren i juli, mens samlingsteltene har været med på to mindre lejre i september. De nye materialer glæder både lederne og deltagerne, som takker fonden for støtten.

Medlemmerne Kamilla, Karoline, Freja, Maluka og Naja bidrog ved at teste udstyret under "Aktivlejr på Sletten" i september.

Opslagstavlen
Sponsoreret
11 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
13 timer siden
Vejret
16 timer siden

Tørt vejr med lidt bid i vinden

En kølig start, mild eftermiddag. Dagens vejr holder sig tørt, og temperaturen stiger stille og roligt i løbet af dagen. Vinden ligger på et jævnt niveau, så det føles en smule friskere, end tallene ellers lover.

Tørt vejr med lidt bid i vinden
Kilde: MET.no
Læs hele artiklen her
Alarm112
14-10-2026 20:03

Ild i skur hurtigt under kontrol

Seneste opdateringer fra Nordjyllands Beredskab på X: ISL melder, at branden var begrænset til et skur på matriklen, og at den var under kontrol. Der opdateres ikke yderligere.

Lokalt nyt
14-10-2026 19:20

Naturekspeditionen tog familier på opdagelse i Uhrehøje Plantage

I forbindelse med Grønne Uger inviterede Naturekspeditionen.dk i dag 22 familier til Uhrehøje Plantage for at udforske de små krible krable-dyr, som findes i skovens bund. Familierne gik på opdagelse under blade og i jorden for at finde insekterne, der spiller en stor rolle i naturen.

Udflugten bød ikke kun på jagt efter smådyr; der var også tid til hygge omkring bålet, hvor der blev serveret pandekager og varm kakao. Alle de deltagende familier fik deres eget feltudstyr med hjem for at kunne fortsætte opdagelserne i egne haver.

Hvis man ikke deltog denne gang, er der stadig mulighed for at låne krible krable-rygsække med grej til naturoplevelser på Aars og Aalestrup Bibliotek, så flere kan tage på eventyr i naturen.

Lokalt nyt
14-10-2026 18:15

Herregården Hessel inviterer til uhyggelig aften med lygter

I aften, den 14. oktober, åbner Herregården Hessel dørene fra kl. 17 til 20 for en særlig oplevelse. Aftenens program byder blandt andet på muligheden for at lave roelygter, besøge smedjen, lave kludespøgelser, og deltage i en uhyggelig traktortur omkring Hessel.

Med lyset slukket på herregården, kan besøgende udforske området kun med hjælp fra en lygte og opleve de historiske omgivelser i et nyt og mystisk lys. Arrangementet lover en aften i både hyggens og uhyggeens tegn.

Adgang koster 90 kr. for voksne, mens børn kan deltage gratis i aktiviteterne.

Opslagstavlen
Sponsoreret
14-10-2026 16:10

Ny video fra Sportigan Farsø - Se den her

Så er der nyt fra Sportigan Farsø

Lokalt nyt
14-10-2026 13:50

Farsø fejrer efterårsferien med succesfuldt FunCard-initiativ

Efterårsferien er i fuld gang i Farsø, hvor lokale børn og familier nyder godt af det populære FunCard. Farsø - Her Handles har delt begejstringen på Facebook og rost den store opbakning fra både lokale butikker og foreninger, der samarbejder om initiativet.

FunCardet giver mulighed for at prøve forskellige aktiviteter og udnytte spændende tilbud i kommunens fire byer. Arrangementet fremhæver det positive samarbejde mellem byens lokale aktører, som bidrager til at skabe liv og oplevelser i efterårsferien.

Særlig tak rettes til de fire bankpartnere: Sparekassen Danmark, Sparekassen Kronjylland, Spar Nord Bank og AL Sydbank, hvis sponsorater har været afgørende for årets FunCard-succes.

Boligmarked
14-10-2026 13:01

Fjordblink 2 og 1 anden boliger er kommet til salg denne uge i Farsø - se boligerne her.

2 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Farsø. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.

Fjordblink 2 og 1 anden boliger er kommet til salg denne uge i Farsø - se boligerne her.
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her